От 18-ти юни 2012 г. Институт за развитие на публичната среда започна работа по проект „Гражданско общество 2.0 или активизмът в мрежата – мост между гражданското общество и технологичната общност”, подкрепен от Гражданския тръст за Централна и Източна Европа. Целите на проекта са:
- повишаване на информираността за възможностите за сътрудничество между технологичната общност и организациите на гражданското общество, с цел развитие и прилагане на дигитални инструменти за оценка на публичните политики и демократичното развитие на институциите, базирани на използването на отворени данни и информационни и комуникационни технологии;
- обмен на знания и инструменти, между технологичната общност и организациите на гражданското общество за развитието на алтернативни дискурси, за да се покажат нереалистичните управленски обещания и популистка реторика и да се осигури застъпничество за политически алтернативи;
- увеличаване на капацитета на неправителствените организации да използват набор от дигитални инструменти и гражданска журналистика за по-добро застъпничество за граждански каузи и по-голямо въздействие, въпреки игнорирането от страна на традиционните медии към гражданския дневен ред.
Като част от дейностите по проекта, ще се разработят обучителни модули, както и видео наръчник по журналистика и визуализация на данни. Представителите на технологичната общност ще обучават представителите на гражданското общество как да използват дигиталните средства, обработват и визуализират отворените данни, а блогъри и експерти по социалните медии ще представят инструментите на гражданската журналистика и работа в мрежа.