Централната избирателна комисия изготвя и одобрява изборните книжа, които се използват за всеки тип избори. След като с промените в Изборния кодекс миналата година законодателите върнаха възможността за смесено гласуване в секциите с над 300 избиратели, ЦИК можеше да създаде възможности за коректно и улеснено отчитане на резултатите от секционните избирателни комисии. Вместо да приеме изборна книга, осигуряваща прозрачност на изборните резултати, със свое решение № 1690-НС от 20.02.2023 г. Комисията премахна възможността за каквото и да е проследяване на това колко гласа са подадени с хартиени бюлетини и колко – чрез машина. В утвърденото Приложение № 81-НС – Протокол на секционната избирателна комисия в избирателна секция за избиране на народни представители, е предвидена само една колона, в която да се вписват всички гласове от двата вида бюлетини.
В тази ситуация още по-голямо ще бъде значението на Методическите указания за секционните комисии, в които ще бъде разписана подробно процедурата по преброяване на гласовете. В тях ЦИК ще определи дали хартиените бюлетини и тези от машинното гласуване ще се броят заедно или поотделно. Това обаче ще повлияе само на работата на секционните комисии в края на изборния ден и няма отношение към прозрачността на процеса. Според изказвания на представители на ЦИК тя би се осигурила от предвиденото видеонаблюдение, но то все още не е организирано и има сериозни съмнения доколко ще е възможно да се гарантира във всички секции.
Нито процедурата по броене, нито видеонаблюдението обаче могат да осигурят възможност за последващ анализ на изборните резултати. Така заинтересованите страни и експерти няма да разполагат с данни за това колко хора са гласували с машини и дали всички гласове са коректно отчетени. Очевидно ЦИК не си е взела поука от опита си през 2019 г. Припомняме, че тогава на изборите за Европейски парламент смесено гласуване се проведе в 3 000 секции в страната. Анализът на резултатите, направен от ИРПС, показа че в 40 % от тях или в 1 139 секции, имаше неотчетени преференциални гласове. Това се случи въпреки поправените от ЦИК 6 000 грешки в секционните протоколи.
Институт за развитие на публичната среда счита, че решение № 1690-НС на ЦИК от 20.02.2023 г. е поредна стъпка от страна на Комисията към пълно обезсмисляне на машинното гласуване и ще има изцяло негативен ефект за доверието в изборния процес.